C&K Components LCA10150P00PC
LCA10150P00PC picture photo
Mfg. Part Number
LCA10150P00PC
Manufacturer
Product Category
Snap Action, Limit Switches
Brief Description
SW SNPACT SPDT 125VAC 10A
Datasheet Download
LCA10150P00PC.pdf
Availability of LCA10150P00PC
QUANTITY
LCA10150P00PC Order Process
Ship out your order
Specifications of LCA10150P00PC
Internal Part NumberEIS-LCA10150P00PC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSub-Miniature Snap Switches
PCN Part NumberLCA and LCS Series 22/Oct/2010
Standard Package1
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesLCA
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating10A (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeRound (Pin Plunger)
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Ingress Protection-
Features-
Operating Force, Torque150gf
Release Force25gf
Pretravel0.043" (1.1mm)
Differential Travel0.008" (0.2mm)
Overtravel0.015" (0.4mm)
Operating Position0.335" (8.5mm)
Mechanical Life300,000 Cycles
Electrical Life10,000 Cycles
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LCA10150P00PC
Related LinksLCA101, LCA10150P00PC Datasheet, C&K Components Distributor
LCA10150P00PC Details Description
Related parts for LCA10150P00PC
SIDACTOR BIDIR 65V 400A TO-92 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
FERRITE BEAD 180 OHM .20A 0603 datasheet.pdf
RF CABLE SMA ARMOR LOWLOSS 18GHZ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf