Panduit LCAF350-34F-6
LCAF350-34F-6 picture photo
Mfg. Part Number
LCAF350-34F-6
Datasheet Download
LCAF350-34F-6.pdf
Availability of LCAF350-34F-6
QUANTITY
LCAF350-34F-6 Order Process
Ship out your order
Specifications of LCAF350-34F-6
Internal Part NumberEIS-LCAF350-34F-6
Terminal TypeRectangular Tongue
Stud/Tab Size3/4 Stud
Terminal StyleSingle Stud Hole
Tab Thickness0.220" (5.59mm)
Length - Overall-
Width - Outer Edges1.540" (39.12mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationCrimp, Barrel
Wire Gauge350 MCM (kcmil)
InsulationNon-Insulated
Features-
ColorBlue
Contact FinishElectro-Tin
Contact MaterialCopper
Diameter - Barrel ID0.840" (21.34mm)
Diameter - Barrel OD1.220" (30.99mm)
Diameter - Ring ID0.780" (19.81mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LCAF350-34F-6
Related LinksLCAF35, LCAF350-34F-6 Datasheet, Panduit Distributor
LCAF350-34F-6 Details Description
Related parts for LCAF350-34F-6
HOOK-UP STRND 28AWG RED 100' datasheet.pdf
POT 350 OHM 12.5W WIREWOUND LIN datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 1A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
CONN CARDEDGE HSG DUAL 12POS datasheet.pdf
CAP CER 22PF 150V 0606 datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CBL 22POS 0.5MM JMPR TYPE D 7" datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 1.26K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 10 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRANS NPN 30V 0.015A SSMINI3 datasheet.pdf