Panduit LCAF6-10H-L
LCAF6-10H-L picture photo
Mfg. Part Number
LCAF6-10H-L
Datasheet Download
LCAF6-10H-L.pdf
Availability of LCAF6-10H-L
QUANTITY
LCAF6-10H-L Order Process
Ship out your order
Specifications of LCAF6-10H-L
Internal Part NumberEIS-LCAF6-10H-L
Terminal TypeRectangular Tongue
Stud/Tab Size10 Stud
Terminal StyleSingle Stud Hole
Tab Thickness0.090" (2.29mm)
Length - Overall-
Width - Outer Edges0.450" (11.43mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), 45° Angle
TerminationCrimp, Barrel
Wire Gauge6 AWG
InsulationNon-Insulated
Features-
ColorBlue
Contact FinishElectro-Tin
Contact MaterialCopper
Diameter - Barrel ID0.220" (5.59mm)
Diameter - Barrel OD0.370" (9.40mm)
Diameter - Ring ID0.200" (5.08mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LCAF6-10H-L
Related LinksLCAF6, LCAF6-10H-L Datasheet, Panduit Distributor
LCAF6-10H-L Details Description
Related parts for LCAF6-10H-L
IC REG BUCK 12V 1A TO263-7 datasheet.pdf
JUMPER-H9991TR/1852BR/X 10" datasheet.pdf
RES SMD 510K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 357K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 8X1 16TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 261K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.01% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 50V C0G RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.05K OHM 1% 10W datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CAP CER 18PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf