Panduit LCAF600-12-6
LCAF600-12-6 picture photo
Mfg. Part Number
LCAF600-12-6
Datasheet Download
LCAF600-12-6.pdf
Availability of LCAF600-12-6
QUANTITY
LCAF600-12-6 Order Process
Ship out your order
Specifications of LCAF600-12-6
Internal Part NumberEIS-LCAF600-12-6
Terminal TypeRectangular Tongue
Stud/Tab Size1/2 Stud
Terminal StyleSingle Stud Hole
Tab Thickness0.300" (7.62mm)
Length - Overall5.070" (128.78mm)
Width - Outer Edges1.950" (49.53mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp, Barrel
Wire Gauge600 MCM (kcmil)
InsulationNon-Insulated
Features-
ColorBlack
Contact FinishElectro-Tin
Contact MaterialCopper
Diameter - Barrel ID1.050" (26.67mm)
Diameter - Barrel OD1.620" (41.15mm)
Diameter - Ring ID0.530" (13.46mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LCAF600-12-6
Related LinksLCAF60, LCAF600-12-6 Datasheet, Panduit Distributor
LCAF600-12-6 Details Description
Related parts for LCAF600-12-6
TRANS 2PNP PREBIAS 0.3W 6TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 37POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 30ppm 12pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 5K OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
OSC XO 27.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf