Panduit LCAX500-12H-6
LCAX500-12H-6 picture photo
Mfg. Part Number
LCAX500-12H-6
Datasheet Download
LCAX500-12H-6.pdf
Availability of LCAX500-12H-6
QUANTITY
LCAX500-12H-6 Order Process
Ship out your order
Specifications of LCAX500-12H-6
Internal Part NumberEIS-LCAX500-12H-6
Terminal TypeRectangular Tongue
Stud/Tab Size1/2 Stud
Terminal StyleSingle Stud Hole
Tab Thickness0.260" (6.60mm)
Length - Overall-
Width - Outer Edges1.890" (48.01mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), 45° Angle
TerminationCrimp, Barrel
Wire Gauge500 MCM (kcmil)
InsulationNon-Insulated
Features-
ColorPink
Contact FinishElectro-Tin
Contact MaterialCopper
Diameter - Barrel ID1.030" (26.16mm)
Diameter - Barrel OD1.300" (33.02mm)
Diameter - Ring ID0.530" (13.46mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LCAX500-12H-6
Related LinksLCAX50, LCAX500-12H-6 Datasheet, Panduit Distributor
LCAX500-12H-6 Details Description
Related parts for LCAX500-12H-6
IC POT/MEM DUAL NV 10K 14-TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 100PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
OSC XO 19.6608MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CABLE 12COND 18AWG SLATE 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 22K OHM .4W .1% RADIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-3.3V 1W datasheet.pdf
LED IND YELLOW DIFF 12V 6" LEAD datasheet.pdf