Panduit LCAX500-38-6
LCAX500-38-6 picture photo
Mfg. Part Number
LCAX500-38-6
Datasheet Download
LCAX500-38-6.pdf
Availability of LCAX500-38-6
QUANTITY
LCAX500-38-6 Order Process
Ship out your order
Specifications of LCAX500-38-6
Internal Part NumberEIS-LCAX500-38-6
Terminal TypeRectangular Tongue
Stud/Tab Size3/8 Stud
Terminal StyleSingle Stud Hole
Tab Thickness0.260" (6.60mm)
Length - Overall3.270" (83.06mm)
Width - Outer Edges1.890" (48.01mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp, Barrel
Wire Gauge500 MCM (kcmil)
InsulationNon-Insulated
Features-
ColorPink
Contact FinishElectro-Tin
Contact MaterialCopper
Diameter - Barrel ID-
Diameter - Barrel OD-
Diameter - Ring ID-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LCAX500-38-6
Related LinksLCAX50, LCAX500-38-6 Datasheet, Panduit Distributor
LCAX500-38-6 Details Description
Related parts for LCAX500-38-6
CONN EDGECARD 44POS .156 SQ WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC OPAMP AUDIO 8MHZ 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 33 OHM 0.1% 10W D2PAK datasheet.pdf
CONN ADAPT JACK-JACK SMP 50 OHM datasheet.pdf
LENS FOR LUXEON I, III, K2 datasheet.pdf
RES 178K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf