| Internal Part Number | EIS-LCB1/0-12-X | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Terminals - Rectangular Connectors | |
| Series | Pan-Lug® | |
| Packaging | Bulk | |
| Terminal Type | Rectangular Tongue | |
| Stud/Tab Size | 1/2 Stud | |
| Terminal Style | Single Stud Hole | |
| Tab Thickness | 0.120" (3.05mm) | |
| Length - Overall | 2.920" (74.17mm) | |
| Width - Outer Edges | 0.800" (20.32mm) | |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) | |
| Termination | Crimp, Barrel | |
| Wire Gauge | 1/0 AWG | |
| Insulation | Non-Insulated | |
| Features | - | |
| Color | Pink | |
| Contact Finish | Electro-Tin | |
| Contact Material | Copper | |
| Diameter - Barrel ID | 0.390" (9.91mm) | |
| Diameter - Barrel OD | 0.520" (13.21mm) | |
| Diameter - Ring ID | 0.530" (13.46mm) | |