Panduit LCCF350-12EH-6
LCCF350-12EH-6 picture photo
Mfg. Part Number
LCCF350-12EH-6
Datasheet Download
LCCF350-12EH-6.pdf
Availability of LCCF350-12EH-6
QUANTITY
LCCF350-12EH-6 Order Process
Ship out your order
Specifications of LCCF350-12EH-6
Internal Part NumberEIS-LCCF350-12EH-6
Terminal TypeRectangular Tongue
Stud/Tab Size1/2 Stud
Terminal StyleTwo Stud Holes
Tab Thickness0.220" (5.59mm)
Length - Overall-
Width - Outer Edges1.530" (38.86mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), 45° Angle
TerminationCrimp, Barrel
Wire Gauge350 MCM (kcmil)
InsulationNon-Insulated
Features-
ColorBlue
Contact FinishElectro-Tin
Contact MaterialCopper
Diameter - Barrel ID0.840" (21.34mm)
Diameter - Barrel OD1.220" (30.99mm)
Diameter - Ring ID0.530" (13.46mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LCCF350-12EH-6
Related LinksLCCF350, LCCF350-12EH-6 Datasheet, Panduit Distributor
LCCF350-12EH-6 Details Description
Related parts for LCCF350-12EH-6
SCR DBL 2SCR 1400V 40A ADD-A-PAK datasheet.pdf
LED 5MM RT ANGLE YELLOW PC MNT datasheet.pdf
IC INVERTER HEX 1-INPUT 14TVSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 3POS 2.54MM R/A datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 9-36VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
RES SMD 26.7 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS 45DEG 5MM datasheet.pdf
CONTACT SKT CRIMP 1.6MM datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 68MM datasheet.pdf
AREA REFL NPN 70CM WIRE SEL 2MS datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf