Panduit LCCF350-14B-6
LCCF350-14B-6 picture photo
Mfg. Part Number
LCCF350-14B-6
Datasheet Download
LCCF350-14B-6.pdf
Availability of LCCF350-14B-6
QUANTITY
LCCF350-14B-6 Order Process
Ship out your order
Specifications of LCCF350-14B-6
Internal Part NumberEIS-LCCF350-14B-6
Terminal TypeRectangular Tongue
Stud/Tab Size1/4 Stud
Terminal StyleTwo Stud Holes
Tab Thickness0.220" (5.59mm)
Length - Overall4.700" (119.38mm)
Width - Outer Edges1.530" (38.86mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp, Barrel
Wire Gauge350 MCM (kcmil)
InsulationNon-Insulated
Features-
ColorBlue
Contact FinishElectro-Tin
Contact MaterialCopper
Diameter - Barrel ID0.840" (21.34mm)
Diameter - Barrel OD1.220" (30.99mm)
Diameter - Ring ID0.270" (6.86mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LCCF350-14B-6
Related LinksLCCF35, LCCF350-14B-6 Datasheet, Panduit Distributor
LCCF350-14B-6 Details Description
Related parts for LCCF350-14B-6
XFRMR LAMINATED 12.5VA CHAS MNT datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 125MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 10POS .156 GRN datasheet.pdf
RES SMD 21.5K OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 35V 10% 2910 datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
ASSY MULTIFITTING MK2 5POS AR datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 4POS datasheet.pdf
RES SMD 2.64K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 3.3 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf