Panduit LCD3/0-12H-X
LCD3/0-12H-X picture photo
Mfg. Part Number
LCD3/0-12H-X
Manufacturer
Product Category
Terminals - Rectangular Connectors
Brief Description
LUG COPPER 2 HOLE
Datasheet Download
LCD3/0-12H-X.pdf
Availability of LCD3/0-12H-X
QUANTITY
LCD3/0-12H-X Order Process
Ship out your order
Specifications of LCD3/0-12H-X
Internal Part NumberEIS-LCD3/0-12H-X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminals - Rectangular Connectors
SeriesPan-Lug®
PackagingBulk
Terminal TypeRectangular Tongue
Stud/Tab Size1/2 Stud
Terminal StyleTwo Stud Holes
Tab Thickness0.130" (3.30mm)
Length - Overall-
Width - Outer Edges0.960" (24.38mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), 45° Angle
TerminationCrimp, Barrel
Wire Gauge3/0 AWG
InsulationNon-Insulated
Features-
ColorOrange
Contact FinishElectro-Tin
Contact MaterialCopper
Diameter - Barrel ID0.510" (12.95mm)
Diameter - Barrel OD0.640" (16.26mm)
Diameter - Ring ID0.530" (13.46mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LCD3/0-12H-X
Related LinksLCD3/0, LCD3/0-12H-X Datasheet, Panduit Distributor
LCD3/0-12H-X Details Description
Related parts for LCD3/0-12H-X
CONN HEADER 134POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
RES SMD 2.2M OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN RECPT 126POS T/H R/A TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
RES 16K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG BROWN 250' datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
RES SMD 0.09 OHM 1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
SSD 4GB SLIMSATA SATA II 5V datasheet.pdf