Panduit LCD350-12EF-X
LCD350-12EF-X picture photo
Mfg. Part Number
LCD350-12EF-X
Manufacturer
Product Category
Terminals - Rectangular Connectors
Brief Description
LUG COPPER 2 HOLE
Datasheet Download
LCD350-12EF-X.pdf
Availability of LCD350-12EF-X
QUANTITY
LCD350-12EF-X Order Process
Ship out your order
Specifications of LCD350-12EF-X
Internal Part NumberEIS-LCD350-12EF-X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminals - Rectangular Connectors
SeriesPan-Lug®
PackagingBulk
Terminal TypeRectangular Tongue
Stud/Tab Size1/2 Stud
Terminal StyleTwo Stud Holes
Tab Thickness0.170" (4.32mm)
Length - Overall-
Width - Outer Edges1.280" (32.51mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationCrimp, Barrel
Wire Gauge350 MCM (kcmil)
InsulationNon-Insulated
Features-
ColorRed
Contact FinishElectro-Tin
Contact MaterialCopper
Diameter - Barrel ID0.700" (17.78mm)
Diameter - Barrel OD0.880" (22.35mm)
Diameter - Ring ID0.530" (13.46mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LCD350-12EF-X
Related LinksLCD350, LCD350-12EF-X Datasheet, Panduit Distributor
LCD350-12EF-X Details Description
Related parts for LCD350-12EF-X
CONN HEADER .100 DUAL STR 8POS datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 6KB OTP 20DIP datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 160MA 4.5 OHM datasheet.pdf
SCR MOD ISO DUAL 1400V 500A datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 24VIN +/-5V OUT datasheet.pdf
IC OPAMP GP 20MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 2W datasheet.pdf
CAP CER 12PF 10V NP0 0201 datasheet.pdf