Panduit LCDX2/0-12DH-X
LCDX2/0-12DH-X picture photo
Mfg. Part Number
LCDX2/0-12DH-X
Manufacturer
Product Category
Terminals - Rectangular Connectors
Brief Description
LUG COPPER 2 HOLE
Datasheet Download
LCDX2/0-12DH-X.pdf
Availability of LCDX2/0-12DH-X
QUANTITY
LCDX2/0-12DH-X Order Process
Ship out your order
Specifications of LCDX2/0-12DH-X
Internal Part NumberEIS-LCDX2/0-12DH-X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminals - Rectangular Connectors
SeriesPan-Lug®
PackagingBulk
Terminal TypeRectangular Tongue
Stud/Tab Size1/2 Stud
Terminal StyleTwo Stud Holes
Tab Thickness0.130" (3.30mm)
Length - Overall-
Width - Outer Edges0.960" (24.38mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), 45° Angle
TerminationCrimp, Barrel
Wire Gauge2/0 AWG
InsulationNon-Insulated
Features-
ColorBlack
Contact FinishElectro-Tin
Contact MaterialCopper
Diameter - Barrel ID0.510" (12.95mm)
Diameter - Barrel OD0.640" (16.26mm)
Diameter - Ring ID0.530" (13.46mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LCDX2/0-12DH-X
Related LinksLCDX2/0, LCDX2/0-12DH-X Datasheet, Panduit Distributor
LCDX2/0-12DH-X Details Description
Related parts for LCDX2/0-12DH-X
CONN MCX JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 6.3V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES 6.81K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
BSNMX145B NOMEX GRN .25 SLV datasheet.pdf
TM3107K016DEBA datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
HEATSINK 27X27X23MM PIN datasheet.pdf
RES 22 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
2MM HM,ASY,T-F,REC,TWIST TULIP datasheet.pdf