Vishay Semiconductor/Diodes Division LCE10-E3/54
LCE10-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
LCE10-E3/54
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 10VWM 18.8VC 1.5KE
Datasheet Download
LCE10-E3/54.pdf
Availability of LCE10-E3/54
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LCE10-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of LCE10-E3/54
Internal Part NumberEIS-LCE10-E3/54
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,400
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)10V
Voltage - Breakdown (Min)11.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp18.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)80A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device Package1.5KE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LCE10-E3/54
Related LinksLCE10, LCE10-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
LCE10-E3/54 Details Description
Related parts for LCE10-E3/54
VISE 2.88" GROOVED JAWS datasheet.pdf
JUMPER-H1502TR/A3049W/X 4" datasheet.pdf
HANDLE BRASS .250"DIA 8/32THR datasheet.pdf
IC GATE OR 1CH 2-INP 5-DSBGA datasheet.pdf
IC POT DGTL NV 128TAP 10-MSOP datasheet.pdf
RES 27K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 510 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 2POS SNGL SMD datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 44POS 2MM datasheet.pdf