Vishay Semiconductor/Diodes Division LCE13A-E3/54
LCE13A-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
LCE13A-E3/54
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 13VWM 21.5VC 1.5KE
Datasheet Download
LCE13A-E3/54.pdf
Availability of LCE13A-E3/54
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LCE13A-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of LCE13A-E3/54
Internal Part NumberEIS-LCE13A-E3/54
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLDD-017-2013-Rev-0 09/Dec/2013
Standard Package1,400
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)13V
Voltage - Breakdown (Min)14.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp21.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)70A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device Package1.5KE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LCE13A-E3/54
Related LinksLCE13A, LCE13A-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
LCE13A-E3/54 Details Description
Related parts for LCE13A-E3/54
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC SWITCH BUS FET 8BIT 20-SOIC datasheet.pdf
LED RGB 0606 SMD datasheet.pdf
RES 3.49K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS SKT datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES SMD 866 OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 270PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf