Panduit LCJX4/0-12FL-X
LCJX4/0-12FL-X picture photo
Mfg. Part Number
LCJX4/0-12FL-X
Manufacturer
Product Category
Terminals - Rectangular Connectors
Brief Description
LUG COPPER 2 HOLE
Datasheet Download
LCJX4/0-12FL-X.pdf
Availability of LCJX4/0-12FL-X
QUANTITY
LCJX4/0-12FL-X Order Process
Ship out your order
Specifications of LCJX4/0-12FL-X
Internal Part NumberEIS-LCJX4/0-12FL-X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminals - Rectangular Connectors
SeriesPan-Lug®
PackagingBulk
Terminal Type-
Stud/Tab Size1/2 Stud
Terminal Style-
Tab Thickness-
Length - Overall-
Width - Outer Edges-
Mounting Type-
Termination-
Wire Gauge4/0 AWG
Insulation-
Features-
Color-
Contact Finish-
Contact Material-
Diameter - Barrel ID-
Diameter - Barrel OD-
Diameter - Ring ID-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LCJX4/0-12FL-X
Related LinksLCJX4/0, LCJX4/0-12FL-X Datasheet, Panduit Distributor
LCJX4/0-12FL-X Details Description
Related parts for LCJX4/0-12FL-X
IC PCMCIA/CARDBUS DUAL 28-TSSOP datasheet.pdf
IC UART DUAL W/FIFO 32-HVQFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 WW datasheet.pdf
RES SMD 64.9 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.5A 6DFN datasheet.pdf
RES SMD 13.7 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 619 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 280 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
HEXASHIELD ADAPTOR datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS PCB VERT datasheet.pdf