XP Power LCL300PS48
LCL300PS48 picture photo
Mfg. Part Number
LCL300PS48
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 48V 300W
Datasheet Download
LCL300PS48.pdf
Availability of LCL300PS48
QUANTITY
LCL300PS48 Order Process
Ship out your order
Specifications of LCL300PS48
Internal Part NumberEIS-LCL300PS48
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsLCL Series TUV Certificate
LCL Series UL Certificate
LCL Series CB Report
RoHS InformationLCL Series Declaration of Conformity
Featured ProductXP Power - LCL Series - Industrial AC-DC Power Supply
3D ModelLCL300PSxx.stpLCL300PSxx.igs
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesLCL
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)6.7A
Power (Watts)300W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency88%
Operating Temperature-10°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension8.07" L x 4.33" W x 1.97" H (205.0mm x 110.0mm x 50.0mm)
Minimum Load RequiredNo
Approvals-
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LCL300PS48
Related LinksLCL30, LCL300PS48 Datasheet, XP Power Distributor
LCL300PS48 Details Description
Related parts for LCL300PS48
JUMPER-H1507TR/A3048G/H1507TR12" datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.25A DDPAK datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN 09VOUT datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 20ppm 10pF 100 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL R/A 38POS datasheet.pdf
RES 0.348 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 20V 10% 2917 datasheet.pdf
SL-SMT 5.00/08/180G 3.2SN BK datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 853MA 110 MOHM datasheet.pdf
IC TXRX DTMF 3V 24SSOP datasheet.pdf