XP Power LCL500PS27
LCL500PS27 picture photo
Mfg. Part Number
LCL500PS27
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 27V 500W
Datasheet Download
LCL500PS27.pdf
Availability of LCL500PS27
QUANTITY
LCL500PS27 Order Process
Ship out your order
Specifications of LCL500PS27
Internal Part NumberEIS-LCL500PS27
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesLCL500
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 127V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)18.5A
Power (Watts)500W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency88%
Operating Temperature-10°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension9.84" L x 5.00" W x 2.08" H (250.0mm x 127.0mm x 53.0mm)
Minimum Load RequiredNo
Approvals-
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LCL500PS27
Related LinksLCL50, LCL500PS27 Datasheet, XP Power Distributor
LCL500PS27 Details Description
Related parts for LCL500PS27
IDC CABLE - MDM60H/MC60F/X datasheet.pdf
CONN PLUG CORD MINI 5POS FEMALE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 27K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
BASED LED T3 1/4 WHT 14V NONPOL datasheet.pdf
IMPACT BP 4X8 LW SN/PB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
RES SMD 182 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK ALUM ANOD datasheet.pdf
DIODE MODULE 400V 100A 2TOWER datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
CAP FILM 560PF 3.5% 1000VDC RAD datasheet.pdf