XP Power LCL500PS27
LCL500PS27 picture photo
Mfg. Part Number
LCL500PS27
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 27V 500W
Datasheet Download
LCL500PS27.pdf
Availability of LCL500PS27
QUANTITY
LCL500PS27 Order Process
Ship out your order
Specifications of LCL500PS27
Internal Part NumberEIS-LCL500PS27
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesLCL500
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 127V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)18.5A
Power (Watts)500W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency88%
Operating Temperature-10°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension9.84" L x 5.00" W x 2.08" H (250.0mm x 127.0mm x 53.0mm)
Minimum Load RequiredNo
Approvals-
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LCL500PS27
Related LinksLCL50, LCL500PS27 Datasheet, XP Power Distributor
LCL500PS27 Details Description
Related parts for LCL500PS27
IC DRIVER HIGH/LOW SIDE 8SOIC datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 8POS GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT HSNG 20POS DUAL KEY Y datasheet.pdf
IC XDCP 256-TAP 50OHM 10-MSOP datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 200V NP0 1825 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES 56.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 500V C0G 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 3W DO216AA datasheet.pdf