Artesyn Embedded Technologies LCM600N-A
LCM600N-A picture photo
Mfg. Part Number
LCM600N-A
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 15V 600W
Datasheet Download
LCM600N-A.pdf
Availability of LCM600N-A
QUANTITY
LCM600N-A Order Process
Ship out your order
Specifications of LCM600N-A
Internal Part NumberEIS-LCM600N-A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationDeclaration of Conformity
Standard Package50
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesLCM600
TypeFront End
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)44A
Power (Watts)600W
ApplicationsITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation4kV (4000V)
Efficiency89%
Operating Temperature-40°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, Load Sharing, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension7.50" L x 4.50" W x 2.40" H (190.5mm x 114.3mm x 61.0mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCB
Power (Watts) - Max600W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LCM600N-A
Related LinksLCM6, LCM600N-A Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
LCM600N-A Details Description
Related parts for LCM600N-A
IC DELAY LINE 5TAP 75NS 16SOIC datasheet.pdf
EVAL MOD FOR BQ26200 datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.3A SOT223 datasheet.pdf
RES SMD 32.4KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
RES 48.7 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
2.5 W/B W.A. RADIALTAPING datasheet.pdf
KNOB FLUTED W/SKIRT ALUMINUM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB datasheet.pdf
FERRITE BEAD 240 OHM 0402 datasheet.pdf
381 TB SOC 2-ROWS WF VER datasheet.pdf
OSC VCTCXO 26.000MHZ CSNWV SMD datasheet.pdf