Artesyn Embedded Technologies LCM600Q-T-A
LCM600Q-T-A picture photo
Mfg. Part Number
LCM600Q-T-A
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 24V 600W
Datasheet Download
LCM600Q-T-A.pdf
Availability of LCM600Q-T-A
QUANTITY
LCM600Q-T-A Order Process
Ship out your order
Specifications of LCM600Q-T-A
Internal Part NumberEIS-LCM600Q-T-A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationDeclaration of Conformity
Standard Package50
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesLCM600
TypeFront End
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)27A
Power (Watts)600W
ApplicationsITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation4kV (4000V)
Efficiency89%
Operating Temperature-40°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, Load Sharing, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension7.50" L x 4.50" W x 2.40" H (190.5mm x 114.3mm x 61.0mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCB
Power (Watts) - Max600W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LCM600Q-T-A
Related LinksLCM60, LCM600Q-T-A Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
LCM600Q-T-A Details Description
Related parts for LCM600Q-T-A
FIXED IND 180UH 145MA 9.5 OHM datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX DUAL 4X1 16TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC REG 5V 500MA SMD datasheet.pdf
BCL-6516-WP datasheet.pdf
CAP MICA 33PF 2% 500V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS WALL MNT PIN datasheet.pdf