Artesyn Embedded Technologies LCM600W-N-4
LCM600W-N-4 picture photo
Mfg. Part Number
LCM600W-N-4
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 48V 600W
Datasheet Download
LCM600W-N-4.pdf
Availability of LCM600W-N-4
QUANTITY
LCM600W-N-4 Order Process
Ship out your order
Specifications of LCM600W-N-4
Internal Part NumberEIS-LCM600W-N-4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationDeclaration of Conformity
Standard Package50
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesLCM600
TypeFront End
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)14A
Power (Watts)600W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation-
Efficiency89%
Operating Temperature-40°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, Load Sharing, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension7.50" L x 4.50" W x 2.40" H (190.5mm x 114.3mm x 61.0mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCB
Power (Watts) - Max600W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LCM600W-N-4
Related LinksLCM60, LCM600W-N-4 Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
LCM600W-N-4 Details Description
Related parts for LCM600W-N-4
IC USB PWR SWITCH 1A DUAL 8SOP datasheet.pdf
CAP FILM 2200PF 3% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 8AWG RED 250' datasheet.pdf
MODULE EVAL FOR ADS5295 datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 1W 9V 83MA OUT datasheet.pdf
CONN HDR 46POS 0.100 T/H TIN datasheet.pdf
CONN HDR 49POS 2MM T/H datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 1.53A 34 MOHM TH datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS 0.4MM SMD datasheet.pdf