Panduit LCMA10-6-C
LCMA10-6-C picture photo
Mfg. Part Number
LCMA10-6-C
Manufacturer
Product Category
Terminals - Rectangular Connectors
Brief Description
LUG COPPER 1 HOLE
Datasheet Download
LCMA10-6-C.pdf
Availability of LCMA10-6-C
QUANTITY
LCMA10-6-C Order Process
Ship out your order
Specifications of LCMA10-6-C
Internal Part NumberEIS-LCMA10-6-C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminals - Rectangular Connectors
SeriesPan-Lug®
PackagingBulk
Terminal TypeRing, Tubular
Stud/Tab SizeM6 Stud
Terminal StyleSingle Stud Hole
Tab Thickness0.047" (1.19mm)
Length - Overall1.213" (30.81mm)
Width - Outer Edges0.434" (11.02mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp, Barrel
Wire Gauge10mm²
InsulationNon-Insulated
Features-
Color-
Contact FinishTin
Contact MaterialCopper
Diameter - Barrel ID0.177" (4.50mm)
Diameter - Barrel OD0.244" (6.20mm)
Diameter - Ring ID0.260" (6.60mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LCMA10-6-C
Related LinksLCMA1, LCMA10-6-C Datasheet, Panduit Distributor
LCMA10-6-C Details Description
Related parts for LCMA10-6-C
CONN SOCKET 3POS 7.92MM BLACK datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 196BGA datasheet.pdf
RES SMD 422 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 330K OHM 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 73.2OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 56.2 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
RES 172 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
STAINLESS NON PLUG-INSIDE datasheet.pdf
CAP FILM 10UF 10% 1.1KVDC RADIAL datasheet.pdf