Panduit LCMA185-16-X
LCMA185-16-X picture photo
Mfg. Part Number
LCMA185-16-X
Manufacturer
Product Category
Terminals - Rectangular Connectors
Brief Description
LUG COPPER 1 HOLE
Datasheet Download
LCMA185-16-X.pdf
Availability of LCMA185-16-X
QUANTITY
LCMA185-16-X Order Process
Ship out your order
Specifications of LCMA185-16-X
Internal Part NumberEIS-LCMA185-16-X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminals - Rectangular Connectors
SeriesPan-Lug®
PackagingBulk
Terminal TypeRing, Tubular
Stud/Tab SizeM16 Stud
Terminal StyleSingle Stud Hole
Tab Thickness0.173" (4.39mm)
Length - Overall2.854" (72.49mm)
Width - Outer Edges1.319" (33.50mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp, Barrel
Wire Gauge185mm²
InsulationNon-Insulated
Features-
Color-
Contact FinishTin
Contact MaterialCopper
Diameter - Barrel ID0.732" (18.59mm)
Diameter - Barrel OD0.906" (23.01mm)
Diameter - Ring ID0.709" (18.01mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LCMA185-16-X
Related LinksLCMA18, LCMA185-16-X Datasheet, Panduit Distributor
LCMA185-16-X Details Description
Related parts for LCMA185-16-X
CONN PLUG 6POS FEMALE SOLDER datasheet.pdf
CAP ALUM 47000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
IC COMP 300NA 2% VOLT REF 8-MSOP datasheet.pdf
IC FPGA 98 I/O 144TQFP datasheet.pdf
Connector Receptacle 11 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
MOD PWR INLET COMPACT FILTER 4A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf