| Internal Part Number | EIS-LCMA35-10-C | |
| Series | Pan-Lug® | |
| Packaging | Bulk | |
| Terminal Type | Ring, Tubular | |
| Stud/Tab Size | M10 Stud | |
| Terminal Style | Single Stud Hole | |
| Tab Thickness | 0.059" (1.50mm) | |
| Length - Overall | 1.654" (42.00mm) | |
| Width - Outer Edges | 0.610" (15.49mm) | |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) | |
| Termination | Crimp, Barrel | |
| Wire Gauge | 35mm² | |
| Contact Material | Copper | |
| Diameter - Barrel ID | 0.323" (8.20mm) | |
| Diameter - Barrel OD | 0.409" (10.39mm) | |
| Diameter - Ring ID | 0.433" (11.00mm) | |