| Internal Part Number | EIS-LCMAX240-10-X | |
| Series | LCMAX | |
| Packaging | Bulk | |
| Terminal Type | Ring, Tubular | |
| Stud/Tab Size | M10 Stud | |
| Terminal Style | Single Stud Hole | |
| Tab Thickness | 0.213" (5.40mm) | |
| Length - Overall | 3.720" (94.49mm) | |
| Width - Outer Edges | 1.673" (42.49mm) | |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) | |
| Termination | Crimp, Barrel | |
| Wire Gauge | 240mm² | |
| Contact Material | Copper | |
| Diameter - Barrel ID | 0.925" (23.50mm) | |
| Diameter - Barrel OD | 1.142" (29.01mm) | |
| Diameter - Ring ID | 0.433" (11.00mm) | |