Panduit LCMB150-20-X
LCMB150-20-X picture photo
Mfg. Part Number
LCMB150-20-X
Manufacturer
Product Category
Terminals - Rectangular Connectors
Brief Description
LUG COPPER 1 HOLE
Datasheet Download
LCMB150-20-X.pdf
Availability of LCMB150-20-X
QUANTITY
LCMB150-20-X Order Process
Ship out your order
Specifications of LCMB150-20-X
Internal Part NumberEIS-LCMB150-20-X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminals - Rectangular Connectors
SeriesLCMB
PackagingBulk
Terminal TypeRing, Tubular
Stud/Tab SizeM20 Stud
Terminal StyleSingle Stud Hole
Tab Thickness0.169" (4.29mm)
Length - Overall4.075" (103.51mm)
Width - Outer Edges1.201" (30.51mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp, Barrel
Wire Gauge150mm²
InsulationNon-Insulated
Features-
Color-
Contact FinishTin
Contact MaterialCopper
Diameter - Barrel ID0.650" (16.51mm)
Diameter - Barrel OD0.827" (21.01mm)
Diameter - Ring ID0.866" (22.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LCMB150-20-X
Related LinksLCMB15, LCMB150-20-X Datasheet, Panduit Distributor
LCMB150-20-X Details Description
Related parts for LCMB150-20-X
IC PWR DISTRIB SWITCH DUAL 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 950MA 452 MOHM datasheet.pdf
CAP TANT 270UF 4V 20% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 30ppm 30pF 50 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 6.49K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf