Panduit LCMC35-00-Q
LCMC35-00-Q picture photo
Mfg. Part Number
LCMC35-00-Q
Manufacturer
Product Category
Terminals - Rectangular Connectors
Brief Description
LUG COPPER BLANK TONGUE
Datasheet Download
LCMC35-00-Q.pdf
Availability of LCMC35-00-Q
QUANTITY
LCMC35-00-Q Order Process
Ship out your order
Specifications of LCMC35-00-Q
Internal Part NumberEIS-LCMC35-00-Q
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminals - Rectangular Connectors
SeriesLCMC
PackagingBulk
Terminal TypeRing, Tubular
Stud/Tab Size-
Terminal StyleNo Stud Hole
Tab Thickness0.079" (2.01mm)
Length - Overall4.244" (107.80mm)
Width - Outer Edges0.846" (21.49mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp, Barrel
Wire Gauge35mm²
InsulationNon-Insulated
Features-
Color-
Contact FinishTin
Contact MaterialCopper
Diameter - Barrel ID0.323" (8.20mm)
Diameter - Barrel OD0.433" (11.00mm)
Diameter - Ring ID-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LCMC35-00-Q
Related LinksLCMC3, LCMC35-00-Q Datasheet, Panduit Distributor
LCMC35-00-Q Details Description
Related parts for LCMC35-00-Q
DIODE GP 600V 6A MICRODE BUTTON datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 75W datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 16BIT 56TVSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 166MHZ 165CABGA datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN 15VOUT datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 10K OHM 8SIP datasheet.pdf
CONN HDR 66POS 0.100 SMD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A AXIAL datasheet.pdf