| Internal Part Number | EIS-LCMD50-00-X | |
| Series | Pan-Lug® | |
| Packaging | Bulk | |
| Terminal Type | Ring, Tubular | |
| Stud/Tab Size | - | |
| Terminal Style | No Stud Hole | |
| Tab Thickness | 0.071" (1.80mm) | |
| Length - Overall | 3.720" (94.49mm) | |
| Width - Outer Edges | 0.906" (23.01mm) | |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) | |
| Termination | Crimp, Barrel | |
| Wire Gauge | 50mm² | |
| Contact Material | Copper | |
| Diameter - Barrel ID | 0.386" (9.80mm) | |
| Diameter - Barrel OD | 0.484" (12.29mm) | |