Lattice Semiconductor Corporation LCMXO1200C-3B256I
LCMXO1200C-3B256I picture photo
Mfg. Part Number
LCMXO1200C-3B256I
Manufacturer
Product Category
Embedded - CPLDs (Complex Programmable Logic Devices)
Brief Description
IC CPLD 600MC 5.1NS 256BGA
Datasheet Download
LCMXO1200C-3B256I.pdf
Availability of LCMXO1200C-3B256I
QUANTITY
LCMXO1200C-3B256I Order Process
Ship out your order
Specifications of LCMXO1200C-3B256I
Internal Part NumberEIS-LCMXO1200C-3B256I
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLTin/Lead Devices 23/Jun/2015
PCN Assembly/OriginAlternate Qualified Test Site 30/Sep/2013
Alternate Foundry Site 09/Jun/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package119
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - CPLDs (Complex Programmable Logic Devices)
SeriesMachXO
PackagingTray
Programmable TypeIn System Programmable
Delay Time tpd(1) Max5.1ns
Voltage Supply - Internal1.71 V ~ 3.465 V
Number of Logic Elements/Blocks-
Number of Macrocells600
Number of Gates-
Number of I/O211
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case256-LFBGA, CSPBGA
Supplier Device Package256-CABGA (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LCMXO1200C-3B256I
Related LinksLCMXO120, LCMXO1200C-3B256I Datasheet, Lattice Semiconductor Corporation Distributor
LCMXO1200C-3B256I Details Description
Related parts for LCMXO1200C-3B256I
CONN EDGECARD 72POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 200POS .050 SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
Crystal 3.6864MHz 30ppm 18pF 150 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
RES SMD 4.99K OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 190MA 14 OHM TH datasheet.pdf
PMI CAP 15/32 FLAT GREEN TRANSL datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 5W D5B datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
MINITEK PWR3.0 VT HEADER datasheet.pdf
HEATSINK FOR 25MM BGA datasheet.pdf