Lattice Semiconductor Corporation LCMXO2-1200HC-6TG100C
LCMXO2-1200HC-6TG100C picture photo
Mfg. Part Number
LCMXO2-1200HC-6TG100C
Manufacturer
Product Category
Embedded - CPLDs (Complex Programmable Logic Devices)
Brief Description
IC CPLD 640MC 6.72NS 100TQFP
Datasheet Download
LCMXO2-1200HC-6TG100C.pdf
Availability of LCMXO2-1200HC-6TG100C
QUANTITY
LCMXO2-1200HC-6TG100C Order Process
Ship out your order
Specifications of LCMXO2-1200HC-6TG100C
Internal Part NumberEIS-LCMXO2-1200HC-6TG100C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMachXO2 Non-volatile Technology
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Cu Wire 01/Jul/2013
MachXO2 Family Datasheet 30/Sep/2013
PCN Assembly/OriginAlternate Qualified Test Site 30/Sep/2013
Alternate Assembly Revision B 17/Nov/2014
Alternate Assembly/Test Site 06/Oct/2014
Alternate Assembly/Test Site 14/Apr/2014
PCN OtherI2C Read-Back Failure Feb/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package90
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - CPLDs (Complex Programmable Logic Devices)
SeriesMachXO2
PackagingTray
Programmable TypeIn System Programmable
Delay Time tpd(1) Max6.72ns
Voltage Supply - Internal2.375 V ~ 3.465 V
Number of Logic Elements/Blocks160
Number of Macrocells640
Number of Gates-
Number of I/O80
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case100-LQFP
Supplier Device Package100-TQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LCMXO2-1200HC-6TG100C
LCMXO2-1200HC-6TG100C Details Description
Related parts for LCMXO2-1200HC-6TG100C
CONN RCPT 17POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 9-18VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 12V 25A datasheet.pdf
SENSOR 500PSIS 1/4 NPT W/TEMP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V datasheet.pdf
MOD LASER CML 100GHZ 200KM datasheet.pdf
BATTERY VRLA 12V 36AH datasheet.pdf
LED ASSY RA 3MM 2LVL GRN DIFF datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 20% 1KVDC RAD datasheet.pdf