Hirose Electric Co Ltd FH39J-23S-0.3SHW(99)
FH39J-23S-0.3SHW(99) picture photo
Mfg. Part Number
FH39J-23S-0.3SHW(99)
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FPC 23POS 0.30MM R/A
Datasheet Download
FH39J-23S-0.3SHW(99).pdf
Availability of FH39J-23S-0.3SHW(99)
QUANTITY
FH39J-23S-0.3SHW(99) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH39J-23S-0.3SHW(99)
Internal Part NumberEIS-FH39J-23S-0.3SHW(99)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH39J
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Top and Bottom
Number of Positions23
Pitch0.012" (0.30mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.044" (1.10mm)
Locking FeatureFlip Lock, Backlock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating30V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.2A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH39J-23S-0.3SHW(99)
Related LinksFH39J-23S-, FH39J-23S-0.3SHW(99) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH39J-23S-0.3SHW(99) Details Description
Related parts for FH39J-23S-0.3SHW(99)
CONN HDR 2MM MALE 1ROW STR 33POS datasheet.pdf
RES SMD 5.11KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CIR BRKR 20A 277VAC 65VDC datasheet.pdf
IC MOTOR CONTROLLER PWM 16SSOP datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX 2CH CMOS 8XSON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
SPDT 75 OHM HIGH ISOLATION datasheet.pdf
COMBO 5W5 F PCB STR G30 HP TIN datasheet.pdf
D-SUB FILTER 25POS IP67 datasheet.pdf