Lattice Semiconductor Corporation LCMXO2-640HC-6TG100I
LCMXO2-640HC-6TG100I picture photo
Mfg. Part Number
LCMXO2-640HC-6TG100I
Brief Description
IC CPLD 320MC 6.72NS 100TQFP
Datasheet Download
LCMXO2-640HC-6TG100I.pdf
Availability of LCMXO2-640HC-6TG100I
QUANTITY
LCMXO2-640HC-6TG100I Order Process
Ship out your order
Specifications of LCMXO2-640HC-6TG100I
Internal Part NumberEIS-LCMXO2-640HC-6TG100I
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMachXO2 Non-volatile Technology
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Cu Wire 01/Jul/2013
MachXO2 Family Datasheet 30/Sep/2013
PCN Assembly/OriginAlternate Qualified Test Site 30/Sep/2013
Alternate Assembly Revision B 17/Nov/2014
Alternate Assembly/Test Site 06/Oct/2014
Alternate Assembly/Test Site 14/Apr/2014
PCN OtherI2C Read-Back Failure Feb/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package90
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - CPLDs (Complex Programmable Logic Devices)
SeriesMachXO2
PackagingTray
Programmable TypeIn System Programmable
Delay Time tpd(1) Max6.72ns
Voltage Supply - Internal2.375 V ~ 3.465 V
Number of Logic Elements/Blocks80
Number of Macrocells320
Number of Gates-
Number of I/O79
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case100-LQFP
Supplier Device Package100-TQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LCMXO2-640HC-6TG100I
LCMXO2-640HC-6TG100I Details Description
Related parts for LCMXO2-640HC-6TG100I
RES SMD 28.7 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
PILOT LIGHT 5V INCAND RECT RED datasheet.pdf
CONN SPLICE BUTT 16-14AWG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 30ppm 8pF 80 Ohm -40°C - 85°C AEC-Q200 Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CAP CER 15PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
IC GATE DVR 7.6A LOSIDE SOT23-6 datasheet.pdf
Connector Socket 52 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf