Rohm Semiconductor MCR10ERTJ683
MCR10ERTJ683 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10ERTJ683
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 68K OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10ERTJ683.pdf
Availability of MCR10ERTJ683
QUANTITY
MCR10ERTJ683 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10ERTJ683
Internal Part NumberEIS-MCR10ERTJ683
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10ERTJ683
Related LinksMCR10E, MCR10ERTJ683 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10ERTJ683 Details Description
Related parts for MCR10ERTJ683
IC VOLTAGE MON DUAL W/SUP 8TSSOP datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 300MHZ 8SOIC datasheet.pdf
OSC VCXO 622.08MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 37POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
BOX PLSTC GRAY/CLR 6.88"LX4.88"W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 4.9A SOT-23 datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 290MA 3.2 OHM datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
INSERT RCA JACK COUPLER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf