Eaton (formerly Cooper Bussmann) TR1/MCRW200MA
TR1/MCRW200MA picture photo
Mfg. Part Number
TR1/MCRW200MA
Brief Description
FUSE BOARD MNT 200MA 125VAC/VDC
Datasheet Download
TR1/MCRW200MA.pdf
Availability of TR1/MCRW200MA
QUANTITY
TR1/MCRW200MA Order Process
Ship out your order
Specifications of TR1/MCRW200MA
Internal Part NumberEIS-TR1/MCRW200MA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Current Rating200mA
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A AC, 300A DC
Melting I²t0.002
Color-
Size / Dimension0.125" Dia x 0.280" L (3.18mm x 7.10mm)
DC Cold Resistance1.2 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TR1/MCRW200MA
Related LinksTR1/MC, TR1/MCRW200MA Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
TR1/MCRW200MA Details Description
Related parts for TR1/MCRW200MA
IC CPLD 256MC 7.5NS 144TQFP datasheet.pdf
HOOK&LOOP TAKTY .50" 40# GRN 8" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE 1.7MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN PT USE W/SFP+ CAGE 30AU SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
PLUG-IN MODULE FOR MOUNTING datasheet.pdf
DYNATAP 3200 TAP ASSY 24P datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 3 OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf