Lattice Semiconductor Corporation LCMXO640C-3M100C
LCMXO640C-3M100C picture photo
Mfg. Part Number
LCMXO640C-3M100C
Brief Description
IC CPLD 320MC 4.9NS 100BGA
Datasheet Download
LCMXO640C-3M100C.pdf
Availability of LCMXO640C-3M100C
QUANTITY
LCMXO640C-3M100C Order Process
Ship out your order
Specifications of LCMXO640C-3M100C
Internal Part NumberEIS-LCMXO640C-3M100C
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLTin/Lead Devices 23/Jun/2015
PCN Assembly/OriginAlternate Qualified Test Site 30/Sep/2013
Alternate Foundry Site 09/Jun/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package360
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - CPLDs (Complex Programmable Logic Devices)
SeriesMachXO
PackagingTray
Programmable TypeIn System Programmable
Delay Time tpd(1) Max4.9ns
Voltage Supply - Internal1.71 V ~ 3.465 V
Number of Logic Elements/Blocks-
Number of Macrocells320
Number of Gates-
Number of I/O74
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case100-LFBGA, CSPBGA
Supplier Device Package100-CSBGA (8x8)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LCMXO640C-3M100C
Related LinksLCMXO640, LCMXO640C-3M100C Datasheet, Lattice Semiconductor Corporation Distributor
LCMXO640C-3M100C Details Description
Related parts for LCMXO640C-3M100C
IC SUPERVISOR HEX 16-TQFN datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 500MW DO35 datasheet.pdf
RES SMD 4.87K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONN HDR 2POS 7.50MM PCB SLDR datasheet.pdf
LED CBI 3MM 4X4 QUAD BLANK GRN datasheet.pdf
CONN FPC VERT 17POS 1.00MM SMD datasheet.pdf
RES 37.9K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
PRESS IN TOOL 5PR X 10COLUMN DC datasheet.pdf
CONN SOCKET DIN 80POS R/A GOLD datasheet.pdf
Connector Socket 9 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP POLY 68UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf