| Internal Part Number | EIS-LCW CQAR.PC-MSMU-5H7I-1-700-R18 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | Lighting Product Selector | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 01/Jun/2012 | |
| Standard Package | 600 | |
| Category | Optoelectronics | |
| Family | LED Lighting - White | |
| Series | OSLON Square® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Color | White, Cool | |
| CCT (K) | 5000K | |
| Flux @ 85°C, Current - Test | - | |
| Flux @ 25°C, Current - Test | 252 lm (224 lm ~ 280 lm) | |
| Current - Test | 700mA | |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 3.05V | |
| Lumens/Watt @ Current - Test | 118 lm/W | |
| CRI (Color Rendering Index) | 70 | |
| Current - Max | 1.5A | |
| Viewing Angle | 120° | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 2-SMD, No Lead, Exposed Pad | |
| Thermal Resistance of Package | 3.8°C/W | |