AVX Corporation LD025A1R2CAB2A
LD025A1R2CAB2A picture photo
Mfg. Part Number
LD025A1R2CAB2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.2PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
LD025A1R2CAB2A.pdf
Availability of LD025A1R2CAB2A
QUANTITY
LD025A1R2CAB2A Order Process
Ship out your order
Specifications of LD025A1R2CAB2A
Internal Part NumberEIS-LD025A1R2CAB2A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesLD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.2pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.56mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD025A1R2CAB2A
Related LinksLD025A1, LD025A1R2CAB2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
LD025A1R2CAB2A Details Description
Related parts for LD025A1R2CAB2A
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P6C VERT UNSHLD datasheet.pdf
RES 150K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 66VWM 112.35VC AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 12POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
OSC MEMS 27.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 5NS 144TQFP datasheet.pdf
VARIABLE TRANSFORMER 280V 70A datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 300MW SOT23 datasheet.pdf