AVX Corporation LD025A221GAB2A
LD025A221GAB2A picture photo
Mfg. Part Number
LD025A221GAB2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 220PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
LD025A221GAB2A.pdf
Availability of LD025A221GAB2A
QUANTITY
LD025A221GAB2A Order Process
Ship out your order
Specifications of LD025A221GAB2A
Internal Part NumberEIS-LD025A221GAB2A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesLD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.56mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD025A221GAB2A
Related LinksLD025A2, LD025A221GAB2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
LD025A221GAB2A Details Description
Related parts for LD025A221GAB2A
FIXED IND 39UH 640MA 550 MOHM datasheet.pdf
BAG DISS CLEAR 12X18 datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 4PWR 28SGL 3.18MM datasheet.pdf
CAP ARRAY 0.1UF 16V X7R 0612 datasheet.pdf
HAN-QUINTAX MODULE, FEMALE datasheet.pdf
RES 0.21 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
MIC MEMS ANALOG OMNI -38DB datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 1.5A 125VAC 2SMD datasheet.pdf