AVX Corporation LD025A2R0CAB2A
LD025A2R0CAB2A picture photo
Mfg. Part Number
LD025A2R0CAB2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
LD025A2R0CAB2A.pdf
Availability of LD025A2R0CAB2A
QUANTITY
LD025A2R0CAB2A Order Process
Ship out your order
Specifications of LD025A2R0CAB2A
Internal Part NumberEIS-LD025A2R0CAB2A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesLD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.56mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD025A2R0CAB2A
Related LinksLD025A2, LD025A2R0CAB2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
LD025A2R0CAB2A Details Description
Related parts for LD025A2R0CAB2A
SENS OPTO SLOT 5.08MM TRANS THRU datasheet.pdf
IC MULTIVIBRATR DUAL MONO 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 68.1K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 365 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 499K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 82K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V TO263AB datasheet.pdf
CAP POLYMER 120UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 10V X5R 01005 datasheet.pdf