AVX Corporation LD025A6R8BAB2A
LD025A6R8BAB2A picture photo
Mfg. Part Number
LD025A6R8BAB2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 6.8PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
LD025A6R8BAB2A.pdf
Availability of LD025A6R8BAB2A
QUANTITY
LD025A6R8BAB2A Order Process
Ship out your order
Specifications of LD025A6R8BAB2A
Internal Part NumberEIS-LD025A6R8BAB2A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesLD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.56mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD025A6R8BAB2A
Related LinksLD025A6, LD025A6R8BAB2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
LD025A6R8BAB2A Details Description
Related parts for LD025A6R8BAB2A
Connector Receptacle 6 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 8.87 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 82K OHM 1206 datasheet.pdf
IC TOUCH SENSOR 4KEY 20-VQFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-36VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONTROL PWR RELAY OUT CHASSIS MT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf
PUMP RELAY 40A CTS 120VAC datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf