AVX Corporation LD02YC561KAB2A
LD02YC561KAB2A picture photo
Mfg. Part Number
LD02YC561KAB2A
Brief Description
CAP CER 560PF 16V X7R 0402
Datasheet Download
LD02YC561KAB2A.pdf
Availability of LD02YC561KAB2A
QUANTITY
LD02YC561KAB2A Order Process
Ship out your order
Specifications of LD02YC561KAB2A
Internal Part NumberEIS-LD02YC561KAB2A
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance560pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.56mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD02YC561KAB2A
Related LinksLD02YC5, LD02YC561KAB2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
LD02YC561KAB2A Details Description
Related parts for LD02YC561KAB2A
CONN HEADER .100 DUAL STR 38POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RECEPT 168POS W/O POST SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 23POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
FUSE GAUGE TERM FEMALE 10AWG datasheet.pdf
IC RCVR RS485/422 QD ESD 16TSSOP datasheet.pdf
PANEL STEEL 28.2 X 14.2" datasheet.pdf
SENSOR SFF LED OFN 28IO datasheet.pdf
IC CPLD 2160MC 9.78NS 484FPBGA datasheet.pdf
RES 365 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf