AVX Corporation LD031A2R0DAB2A
LD031A2R0DAB2A picture photo
Mfg. Part Number
LD031A2R0DAB2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
LD031A2R0DAB2A.pdf
Availability of LD031A2R0DAB2A
QUANTITY
LD031A2R0DAB2A Order Process
Ship out your order
Specifications of LD031A2R0DAB2A
Internal Part NumberEIS-LD031A2R0DAB2A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package8,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesLD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD031A2R0DAB2A
Related LinksLD031A2, LD031A2R0DAB2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
LD031A2R0DAB2A Details Description
Related parts for LD031A2R0DAB2A
IC OPAMP GP 60MHZ RRO 8DFN datasheet.pdf
CONN SOCKET STRIP 1POS VERT PCB datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.5W 36-75VIN 15VOUT datasheet.pdf
36-75VIN 3.3VOUT 83W POS LOG SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
Connector Socket 66 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OSC VCXO 400MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf