Vishay/BCcomponents HSE472SAQCRAKR
HSE472SAQCRAKR picture photo
Mfg. Part Number
HSE472SAQCRAKR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4700PF 500V Y5U RADIAL
Datasheet Download
HSE472SAQCRAKR.pdf
Availability of HSE472SAQCRAKR
QUANTITY
HSE472SAQCRAKR Order Process
Ship out your order
Specifications of HSE472SAQCRAKR
Internal Part NumberEIS-HSE472SAQCRAKR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesHSE
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance-20%, +50%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientY5U (E)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.433" Dia (11.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSE472SAQCRAKR
Related LinksHSE472S, HSE472SAQCRAKR Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
HSE472SAQCRAKR Details Description
Related parts for HSE472SAQCRAKR
IC CONTRLR HOTSWAP NEGVOLT 8SOIC datasheet.pdf
RES 95.3K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY SSR LED-TRIAC 250VAC 25A datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.5W 9-18VIN 24VOUT datasheet.pdf
LED RED DIFF 2.5X7MM RECT T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CAP CER 7PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.02 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
3SIDED SPECIAL TRIM KIT FOR 24X2 datasheet.pdf
FIXED IND 8.2NH 1A 70 MOHM SMD datasheet.pdf