AVX Corporation LD035A100KAB2A
LD035A100KAB2A picture photo
Mfg. Part Number
LD035A100KAB2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
LD035A100KAB2A.pdf
Availability of LD035A100KAB2A
QUANTITY
LD035A100KAB2A Order Process
Ship out your order
Specifications of LD035A100KAB2A
Internal Part NumberEIS-LD035A100KAB2A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesLD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD035A100KAB2A
Related LinksLD035A1, LD035A100KAB2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
LD035A100KAB2A Details Description
Related parts for LD035A100KAB2A
IC INVERTER DL 4-INPUT 20SOEIAJ datasheet.pdf
IC RF AMP LNA GAAS MMIC 6-UTP datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 51VWM 82.4VC SOD123 datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10% 125V AXIAL datasheet.pdf
IO NICU PTAFG PU V0 REC datasheet.pdf
UNIVERSAL MAT UMQ-4212-F datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 20W CM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS SKT datasheet.pdf