AVX Corporation LD051A220JAB2A
LD051A220JAB2A picture photo
Mfg. Part Number
LD051A220JAB2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 22PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
LD051A220JAB2A.pdf
Availability of LD051A220JAB2A
QUANTITY
LD051A220JAB2A Order Process
Ship out your order
Specifications of LD051A220JAB2A
Internal Part NumberEIS-LD051A220JAB2A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package8,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesLD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD051A220JAB2A
Related LinksLD051A2, LD051A220JAB2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
LD051A220JAB2A Details Description
Related parts for LD051A220JAB2A
RES SMD 1M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
VARISTOR 108V 800A DISC 5MM datasheet.pdf
IC CLK SOURCE DGTL VIDEO 16TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS DUAL TIN SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
RES 1.18M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
D SUB 5W5 FE ANG_40 A S4_METAL B datasheet.pdf