Vishay/Dale RNC50H5360FSB14
RNC50H5360FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H5360FSB14
Brief Description
RES 536 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H5360FSB14.pdf
Availability of RNC50H5360FSB14
QUANTITY
RNC50H5360FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H5360FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H5360FSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)536
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H5360FSB14
Related LinksRNC50H5, RNC50H5360FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H5360FSB14 Details Description
Related parts for RNC50H5360FSB14
IC MCU 8BIT 1.5KB OTP 18DIP datasheet.pdf
TERM SOLDER SLOT .213" .115"L datasheet.pdf
RES SMD 12.7 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 12 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 1.06K OHM 1/4W 2512 datasheet.pdf
IC FLASH 128MBIT 108MHZ VDFPN datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 96KB FLASH 64VFBGA datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 55POS CABLE SKT datasheet.pdf