Electronic Assembly GmbH EA E202-CNLW
EA E202-CNLW picture photo
Mfg. Part Number
EA E202-CNLW
Manufacturer
Product Category
Display Modules - LCD, OLED Character and Numeric
Brief Description
LCD MOD CHAR 2X20 BL/WT
Datasheet Download
EA E202-CNLW.pdf
Availability of EA E202-CNLW
QUANTITY
EA E202-CNLW Order Process
Ship out your order
Specifications of EA E202-CNLW
Internal Part NumberEIS-EA E202-CNLW
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationPCB/Backlight/LCD Updates 13/Feb/2015
Standard Package1
Category Optoelectronics
FamilyDisplay Modules - LCD, OLED Character and Numeric
SeriesBlueLine
Number of Characters40
Display Format20 x 2
Character Format-
Display TypeSTN - Super-Twisted Nematic
Display ModeTransflective
Character Size-
Outline L x W x H-
Viewing Area64.50mm L x 16.00mm W
BacklightLED - White
Voltage - Supply-
Dot Size-
InterfaceParallel, 8-Bit
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Text ColorWhite
Background ColorBlue
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EA E202-CNLW
Related LinksEA E20, EA E202-CNLW Datasheet, Electronic Assembly GmbH Distributor
EA E202-CNLW Details Description
Related parts for EA E202-CNLW
IC BCD TO 7-SEG DECODER 16-SOIC datasheet.pdf
CONN RING TONGUE 12-10AWG #10 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC FPGA 173 I/O 256FTBGA datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 50MA 8MSOP datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf