AVX Corporation LD051A221JAB4A
LD051A221JAB4A picture photo
Mfg. Part Number
LD051A221JAB4A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 220PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
LD051A221JAB4A.pdf
Availability of LD051A221JAB4A
QUANTITY
LD051A221JAB4A Order Process
Ship out your order
Specifications of LD051A221JAB4A
Internal Part NumberEIS-LD051A221JAB4A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesLD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD051A221JAB4A
Related LinksLD051A2, LD051A221JAB4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
LD051A221JAB4A Details Description
Related parts for LD051A221JAB4A
CAP ALUM 1000UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
TAPE VINYL FOAM 1/8" X 1" datasheet.pdf
IC REG LDO -6V 0.1A 3HSIP datasheet.pdf
IC CTRLR DC-DC SYNC 2PH 24TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
SENSOR 300PSI M10-1.25 6H 4.5V datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
MOD CABLE 50FT STRAIGHT datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 9-18VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X38MM 24VDC datasheet.pdf