AVX Corporation LD051A391JAB2A
LD051A391JAB2A picture photo
Mfg. Part Number
LD051A391JAB2A
Brief Description
CAP CER 390PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
LD051A391JAB2A.pdf
Availability of LD051A391JAB2A
QUANTITY
LD051A391JAB2A Order Process
Ship out your order
Specifications of LD051A391JAB2A
Internal Part NumberEIS-LD051A391JAB2A
Standard Package8,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance390pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD051A391JAB2A
Related LinksLD051A3, LD051A391JAB2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
LD051A391JAB2A Details Description
Related parts for LD051A391JAB2A
RES SMD 2.7K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 6.3A 250VAC RAD datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN ADAPTER RCPT FC SIMPLEX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf
RES 100 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
BOARD EVAL AMP MMIC HMC441 datasheet.pdf
PAC-M340-RV24-V1 CBL ASSY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
2700UF 63V 25X35MM 105C 5000H datasheet.pdf