AVX Corporation LD051A4R7DAB4A
LD051A4R7DAB4A picture photo
Mfg. Part Number
LD051A4R7DAB4A
Brief Description
CAP CER 4.7PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
LD051A4R7DAB4A.pdf
Availability of LD051A4R7DAB4A
QUANTITY
LD051A4R7DAB4A Order Process
Ship out your order
Specifications of LD051A4R7DAB4A
Internal Part NumberEIS-LD051A4R7DAB4A
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD051A4R7DAB4A
Related LinksLD051A4, LD051A4R7DAB4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
LD051A4R7DAB4A Details Description
Related parts for LD051A4R7DAB4A
FUSE BOARD MNT 200MA 250VAC RAD datasheet.pdf
SWITCH REED MAG GP SPST 16-25AT datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
RES SMD 174 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RUN datasheet.pdf
DIODE LIMITER 150MA 0402 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 26AWG WHT/BLK datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
Connector Header 60 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 55POS STRGHT SKT datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 120W datasheet.pdf